Usuwanie subitu i montaż nowej podłogi – co warto wiedzieć?

Wielu właścicieli mieszkań z drugiej ręki, w czasie remontu napotyka się na przykre odkrycia. Szczególnie w przypadku mieszkań powstałych w latach 70.- 80., gdy dostępność materiałów była niewielka, a jakość tych dostępnych pozostawiała wiele do życzenia. W ten sposób nowi lokatorzy otrzymują wraz z mieszkaniem szereg niedoróbek budowlanych. Niektóre z nich są niestety niebezpieczne dla naszego zdrowia. Takim właśnie materiałem jest subit – kilkadziesiąt lat temu uważany, za doskonały lepik, dziś jesteśmy świadomi jego wysokiej szkodliwości. O czym warto wiedzieć, wymieniając parkiet w starszym mieszkaniu? Jak zachować się gdy odkryjemy pod podłogą subit?

Subit pod parkietem – jak go rozpoznać i co z nim zrobić?

Najczęściej o obecności subitu dowiadujemy się, gdy zrywamy parkiet, w celu jego wymiany – to charakterystyczna czarna warstwa lepiku. Czasem możliwe jest zdiagnozowanie obecności tej szkodliwej substancji jeszcze przed demontażem podłogi – w miejscach intensywniej użytkowanych, przy przerwach pomiędzy deskami można zauważyć czarny pyłek, czyli pokruszony subit. Gdy odkryjesz, że pod demontowaną podłogą znajduje się subit, to zdecydowanie nie możesz go po prostu zostawić na wylewce i ułożyć nowego parkietu. Subit jest substancją o działaniu rakotwórczym, osłabia układ immunologiczny, negatywnie wpływa na działanie układu oddechowego, a nawet powoduje zakłócenia pracy wątroby. Dlatego należy obligatoryjnie usunąć tę substancję z mieszkania.

Usuwanie subitu – jak przeprowadzić je bezpiecznie?

Największe zagrożenie ze strony subitu pojawia się w trakcie pracy z tym materiałem. Podczas szlifowania powstaje szkodliwy pył. Dlatego najlepszą decyzją jest powierzenie usunięcia subitu specjalistom, którzy zadbają o odpowiednie środki ochrony. Profesjonalne usuwanie subitu obejmuje także jego utylizację. Niestety często na usunięciu subitu problemy związane z remontem podłogi się nie kończą. Często okazuje się, że wylewka znajdująca się pod subitem jest w bardzo złym stanie – materiał, z której została wykonana, jest kiepskiej jakości, lub popękała wchodząc w reakcję z subitem. Żeby nowa podłoga była trwała i estetyczna, konieczna jest fachowa ocena stanu posadzki, a w razie potrzeby wykonanie nowej wylewki.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usuwania subitu, a także renowacji parkietu – zapraszamy do kontaktu!


Warning: Undefined variable $page_meta in /home/server659386/ftp/www/floortech/wp-content/themes/indesign/sidebar.php on line 25