Wiele osób nie ma pojęcia czym jest subit, dopóki nie mają z tą substancją kontaktu. Nic w tym dziwnego, obecnie subitu nie używa się w naszych domach. Do niedawna niewiele też się mówiło o szkodliwości subitu i konieczności usuwania go z domów.
Często spotykamy się z wieloma pytaniami naszych Klientów dotyczących usuwania subitu, jego szkodliwości dla zdrowia, a także sposobu rozpoznawania tej substancji. Dlatego też zdecydowaliśmy się na stworzenie sekcji FAQ na naszej stronie internetowej, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje na temat subitu, wpływu na zdrowie i metod usuwania. Nie wiesz jak rozpoznać subit, chcesz dokładnie dowiedzieć się czym jest i czy rzeczywiście jest rakotwórczy? Chcesz przeprowadzić remont parkietu, ale nie wiesz, czy nie ukrywa się pod nim szkodliwy subit? Zapraszamy do lektury sekcji FAQ.
Masz więcej pytań w sprawie usuwania subitu i remontu parkietu? Zapraszamy!
Czym jest subit?
Subit to nic innego jak rodzaj kleju stosowanego głównie w latach 80, do połowy lat 90 ubiegłego wieku do montażu parkietów oraz innego rodzaju podłóg. Jest to swojego rodzaju lepik asfaltowy składający się z takich mieszanek jak asfalty, wypełniaczy w różnych postaciach oraz innych chemikaliów m.in. rozpuszczalniki, plastyfikatory. Ten lepik asfaltowy dostępny był pod nazwami Subit 83 i Subit 91. Substancje te zostały dopuszczone do użytku przez Państwowy Zakład Higieny. Subit 83 mógł być stosowany we wnętrzach pod warunkiem, że zostaną one oddane do użytku wcześniej niż po czterech tygodniach – ze względu na unoszące się w powietrzu węglowodory aromatyczne. Teoretycznie w Subicie 91 to zanieczyszczenie powietrza zostało zniwelowane, jednak jak pokazują najnowsze badania, wciąż ta substancja jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia.
Subit zawiera szkodliwe dla człowieka substancje między innymi benzopiren – rakotwórczy, mutagenny węglowodór aromatyczny. Benzopiren jest bardzo szkodliwy dla zdrowia i uważa się go za bezpośrednią przyczynę nawet kilkudziesięciu chorób. Można zatem śmiało powiedzieć, że subit jest rakotwórczy, może doprowadzić do upośledzenia układu immunologicznego, powodować stany zapalne w organizmie, a także przyczyniać się do chorób i upośledzenia układu oddechowego.
Reasumując – subit jest trujący, najlepiej się go pozbyć jak najszybciej.
Jak przeprowadza się usuwanie subitu?
Są dwie metody, które skutecznie usuwają subit z naszej posadzki.
Pierwszą metodą jest metoda chemiczna, która polega na użyciu specjalnego rozpuszczalnika, który rozpuści subit, ale metoda ta jest niedoskonała, ponieważ mieszanka wnika także w posadzkę.
Druga metoda to mechaniczne usunięcie subitu. Do takiej pracy używa się specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do frezowania i szlifowania posadzek oraz odkurzaczy przemysłowych. Wszystkie prace muszą być wykonywane w odzieży ochronnej i maseczkach. Ta metoda jest zdecydowanie lepsza i bezpieczna dla otoczenia pod warunkiem, że jest wykonywana przez profesjonalistów w tej dziedzinie. Gwarantuje to znacznie lepszy efekt, usuwanie subitu przy użyciu odpowiednich narzędzi i odkurzacza przemysłowego, umożliwia bezpyłowe pozbycie się tej szkodliwej substancji.
Jak rozpoznać czy pod parkietem znajduje się szkodliwy subit?
Skąd wiadomo, czy w przypadku naszego parkietu jest w ogóle potrzebne usuwanie subitu? Jest kilka sygnałów, które powinny dać nam do zrozumienia, że coś jest nie tak. W pomieszczeniach, w których parkiet klejony był subitem, często można wyczuć specyficzny zapach podobny do smoły, asfaltu. Na powierzchni parkietu można zauważyć specyficzne ciemnoszare przebarwienia – czasem błędnie uważane za pleśń. Tymczasem jest to pył z kruszącego się subitu, przedostający się na powierzchnię parkietu szczelinami pomiędzy klepkami.
A co zrobić w momencie, gdy parkiet w naszym mieszkaniu doskonale przylega, ale ma już swoje lata i nie jesteśmy pewni, czy pod spodem znajduje się subit? Wówczas zachowując największe środki ostrożności należy za pomocą odpowiedniego narzędzia podważyć klepkę parkietu. Warto przy tej czynności użyć środków ochrony indywidualnej – okularów ochronnych i maski z filtrem. Jednak jeżeli planujesz remont podłogi drewnianej, wówczas warto skorzystać z usług specjalistów, którzy profesjonalnie przeprowadzą usunięcie szkodliwej substancji spod parkietu.
Czy subit jest szkodliwy dla zdrowia?
Dotychczas za najbardziej szkodliwy materiał wykorzystywany w budownictwie mieszkalnym uważany był azbest. O subicie przez długi czas się nie mówiło i jeszcze do niedawna żyliśmy w nieświadomości – często z toksyczną bombą pod parkietem.
W czasach największej popularności subitu nie uważano, by był on jakoś szczególnie niebezpieczny dla zdrowia – a przynajmniej nie oficjalnie. Co prawda zalecano – szczególnie w przypadku pierwszej wersji lepiku – by przez 4 tygodnie od zastosowania subitu pomieszczenie nie było użytkowane. Jednak tak naprawdę lepik ten nigdy nie powinien być używany do klejenia parkietów w mieszkaniach. Ówczesna sytuacja – mała dostępność materiałów budowlanych na rynku, a także brak informacji na temat działania i właściwości subitu sprawiły, że lepik ten był powszechnie stosowany do klejenia podłogi.
Dopiero po latach przeprowadzono szczegółowe badania składu, właściwości i wpływu tego lepiku asfaltowego na zdrowie. Dowiedziono, że węglopochodne produkty emitują wiele szkodliwych dla zdrowia substancji. Teoretycznie wraz z upływem czasu emisja maleje, jednak wciąż uwalniające się związki są bardzo szkodliwe. Subit zawiera między innymi benzopiren, który jest przyczyną kilkudziesięciu schorzeń. Wiadome jest, że benzopiren zawarty w subicie ma działanie mutogenne na komórki, jest więc bezpośrednią przyczyną raka. Ponadto subit działa szkodliwie na układ immunologiczny, przyczynia się do chorób płuc, trzustki, krtani i wielu innych. Szkodliwe działanie lepiku jeszcze silniej aktywuje się w momencie jego usuwania. Dlatego właśnie usuwanie subitu powinno być przeprowadzone przez fachowców.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usuwania subitu? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami! Oferujemy profesjonalną usługę usuwania subitu na terenie Warszawy i okolic. Dysponujemy niezbędnym sprzętem, za pomocą którego w pełni usuwany niebezpieczną substancję z pomieszczenia, a także zapewniamy bezpieczną utylizację toksycznych odpadów.
Czy subit to substancja rakotwórcza?
Czasem spotykamy się z pytaniem naszych Klientów dotyczącym rakotwórczości subitu. Choroby nowotworowe niestety zbyt często dosięgają osoby i to bez względu na wiek. Winę często ponoszą za to substancje, z którymi mamy bezpośredni kontakt w naszym najbliższym otoczeniu. Jednym z bardziej szkodliwych substancji jest benzopiren – jest to też substancja rakotwórcza. Benzopireny należą do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Składają się one z pięciu pierścieni benzenu – w zależności od umiejscowienia piątego pierścienia mówimy o benzo(a)pierenie lub benzo(e)pirenie. Ten związek chemiczny jest jednym z produktów spalania węgla, zawarty jest w smogu, w smole pogazowej, a także może być obecny w dymie stosowanym do wędzenia potraw. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ benzopiren jest jednym ze składników subitu. Jednym ze skutków działania benzopirenu na organizmy żywe jest zwiększenie ryzyka zachorowania na raka. Przeprowadzone przez WHO badania wykazały, że powoduje on mutacje właściwe dla raka płuc. Substancje rakotwórcze zawarte w subicie działają powoli, a groźne dla zdrowia choroby mogą ujawnić się nawet po kilku latach.
Subit i obecny w jego składzie benzopiren mają nie tylko działanie rakotwórcze, ale mogą też powodować inne dolegliwości. Substancje te mają znaczny wpływ na obniżenie odporności, a także mogą być przyczyną takich schorzeń, jak:
- dolegliwości oddechowe (spłycenie oddechu)
- utrzymujące się zmęczenie i ból głowy
- problemy z płodnością
- depresja
- zmiany w wątrobie i nadnerczach
Subit i zawarte w nim substancje są szkodliwe dla zdrowia bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Dlatego też, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości i podejrzewasz, że ten niebezpieczny lepik może znajdować się pod parkietem w Twoim domu – koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami w usuwaniu subitu.
Czy subit jest niebezpieczny dla zdrowia po 50 latach?
Skoro subit używany był w mieszkaniach w latach 80. i 90. to można by wydedukować, że po tak długim czasie nie będzie on szkodliwy. Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Choć badania wykazały, że z czasem subit wietrzeje, to wciąż jest on zbyt niebezpieczny dla żywych organizmów by mógł być stosowany we wnętrzu. Warto także pamiętać, że wraz z upływem lat wiele parkietów ulega wypaczeniu i rozszczelnieniu. Przez szczeliny w podłodze wydobywa się w pierwszej kolejności zapach smoły, a często także ciemny pył.
Niezależnie ile lat subit znajdował się pod parkietem. W chwili jego odkrycia powinien zostać niezwłocznie usunięty. Pod żadnym pozorem nie można na powierzchni starego parkietu mocowanego szkodliwym lepikiem montować nowej podłogi!