Usuwanie subitu

Dawniej parkiety i posadzki w domach oraz budynkach użyteczności publicznej montowane były przy użyciu taniego kleju, czyli subitu. Niestety z czasem okazało się, że jest to bardzo szkodliwe lepisze smołowe, które należy usunąć, jeśli chcemy, aby nasze pomieszczenia były bezpieczne w użytkowaniu. Nasza firma specjalizuje się w bezpiecznym, bezpyłowym usuwaniu subitu przy użyciu najlepszego parku maszyn. Odkryłeś w swoim domu pod parkietem tę szkodliwą substancję? Skontaktuj się z nami, zapewniamy bezpieczne i sprawne usuwanie subitu!

Subit – niebezpieczna substancja w naszym domu

Kilkadziesiąt lat temu – głownie w latach 80. – budowa i urządzenie domu były prawdziwym wyzwaniem. Dostępnych materiałów było niewiele, a ich jakość pozostawiała wiele do życzenia. Niestety o niebezpiecznych właściwościach używanych w budownictwie materiałów przekonujemy się często po wielu latach. Takim groźnym odkryciem kilka lat temu był azbest, o którego szkodliwym działaniu aktualnie wiedzą już chyba wszyscy. Jednak niebezpieczeństwo może być bliżej nas niż podejrzewamy. Parkiety drewniane wykonywane w latach 80. bardzo często mocowane były do podłoża za pomocą subitu.

Jak rozpoznać subit i co to jest?

Czym jest subit? To pewnego rodzaju lepik o ciemnej barwie. Jak go rozpoznać? Jest on bardzo trudny do usunięcia i wydziela specyficzny, nieprzyjemny zapach, a swoim kolorem i konsystencją przypomina smołę. Najczęściej o obecności subitu mieszkańcy dowiadują się wyczuwając wcześniej specyficzny smolisty zapach, w miejscach intensywniej użytkowanych może pojawić się czarny pyłek. Dlaczego subit daje o sobie znać dopiero teraz, po tylu latach? Często stary parkiet ulega różnym deformacjom i rozszczelnieniu, wówczas subit staje się bardziej wyczuwalny.

Subit, czyli lepik asfaltowy do użycia na zimno, jest mieszaniną asfaltów, rozpuszczalników, wypełniaczy i plastryfikatorów. Lepik ten jest bardzo niebezpieczny zdrowia! Warto wiedzieć, że subit wydziela bardzo szkodliwy benzopiren, mający działanie rakotwórcze.  Pierwszymi objawami szkodliwego działania subitu jest gorsze samopoczucie mieszkańców, problemy z zasypianiem, bóle głowy, kaszel i problemy z oddychaniem, jednak długotrwały kontakt z subietem może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Dlaczego usuwanie subitu powinni wykonać fachowcy?

Odkryłeś obecność subitu pod parkietem w swoim domu? Pod żadnym pozorem nie decyduj się na usuwanie subitu we własnym zakresie. Warto tę czynność zlecić specjalistom, którzy wiedzą jak usunąć subit w bezpieczny sposób. Nasi specjaliści przeprowadzają usuwanie subitu w specjalnych kombinezonach i maskach – wdychanie pyłu powstałego podczas usuwania subitu jest bardzo szkodliwe dla zdrowia!