Frezowanie i szlifowanie posadzek betonowych — czym się różnią?

Frezowanie oraz szlifowanie posadzek betonowych to dwie metody pozwalające ulepszyć warstwy posadzek zarówno w nowopowstałych budynkach, jak i już zamieszkanych i użytkowanych. Potrzeba wykorzystania tych metod może wynikać z chęci usunięcia błędów oraz niedokładności lub planowanego remontu czy renowacji podłogi. Warto wiedzieć, czym dokładnie różnią się obie metody i na czym polegają.

Frezowanie betonu

Jedną z metod renowacji betonu jest frezowanie. Proces ten pozwala na usunięcie dużych nierówności powierzchni i pozbycie się zniszczeń. Specjalistycznymi maszynami wykorzystywanymi do frezowania betonu są zwykle frezarki spalinowe i elektryczne. Na wybór użytej maszyny wpływ ma między innymi grubość i rodzaj materiału. Ta metoda renowacji umożliwia wyczyszczenie, wyrównanie i wyprofilowanie betonu, a także usunięcie warstwy posadzek. To także doskonały sposób, by usunąć resztki kleju i nadmiar betonu z powierzchni. Działania te prowadzą do otrzymania pożądanej struktury powierzchni, ale nie tylko. Po obróbce frezarką wyrównamy także różnicę w wysokościach i przygotujemy powierzchnię pod nową wylewkę.

Szlifowanie betonu

Szlifowanie jest etapem renowacji wykonywanym zazwyczaj po frezowaniu. Taka metoda obróbki umożliwia przywrócenie pierwotnego wyglądu betonu. Co ważne, szlifowanie zwiększa także odporność betonu na ścieranie. Istnieją dwa sposoby szlifowania posadzek betonowych — na sucho i mokro. Szlifowanie na mokro jest bardziej wydajnym rozwiązaniem, bo pozwala obrobić większą powierzchnię w znacznie krótszym czasie. Często też szlifowanie stosuje się po zakończeniu prac remontowych, aby przygotować podłoże do prac wykończeniowych i usunąć z nich zanieczyszczenia. Obie metody renowacji dla własnego bezpieczeństwa należy zlecić specjalistom, którzy posiadają odpowiedni ekwipunek.

Usuwanie subitu

Profesjonalne firmy, oferujące takie usługi jak usuwanie subitu Warszawa, operują wysokiej klasy urządzeniami. Wśród nich znaleźć można między innymi szlifierki planetarne oraz frezarki do betonu. Są to maszyny o dużej mocy, które wyposażone są w system pochłaniania pyłu. Pył powstały podczas usuwania lepiku z parkietu jest bowiem równie toksyczny. Stąd także potrzeba noszenia akcesoriów ochronnych w postaci kombinezonów, masek, rękawic i okularów ochronnych. Tego typu firmy oferują także utylizację subitu, która szybko wykonana ma ogromne znaczenie dla zdrowia domowników.

Po więcej informacji na temat szlifowania i frezowania betonu oraz usuwania subitu zapraszamy do oferty naszej firmy.