Kiedy należy przeprowadzić frezowanie subitu w mieszkaniu w bloku?

Mieszkania w bloku z wielkiej płyty są bardzo atrakcyjne dla inwestorów. Kuszą przede wszystkim niższą ceną niż mieszkania w nowym budownictwie. Wiele osób wychodzi także z założenia, że mieszkania z rynku wtórnego są po prostu sprawdzone – dotychczasowe użytkowanie ujawniło wszelkie ewentualne niedoskonałości. Mieszkania w wielkiej płycie można zaaranżować zgodnie z najnowszymi trendami – po metamorfozie wyglądają często bardziej atrakcyjnie niż niektóre nowe inwestycje. Takie metamorfozy łączą się z generalnym remontem, który potrafi czasem przynieść wiele niespodzianek. Jednym z takich elementów mieszkania w bloku, który może zaskoczyć, jest parkiet, a w zasadzie to, co jest pod nim…

Stary parkiet w mieszkaniu w bloku – na co należy uważać?

Często parkiet w mieszkaniu jest zaletą danego mieszkania – podłoga z naturalnego drewna zawsze jest ceniona i ponadczasowa. Tymczasem mieszkanie w blogu ze starym parkietem z lat 80. może nas wiele kosztować – i to nie pieniędzy, a zdrowia. Z doświadczenia wiemy, że bardzo często pod powierzchnią drewnianego parkietu znajduje się subit. Jest to rodzaj lepiku stosowany głównie w ostatnich 20 latach minionego wieku. Subit to lepik asfaltowy wykorzystywany do montażu parkietów drewnianych. Zawiera on węglowodory aromatyczne, w tym benzopiren – związki te są rakotwórcze i mutogenne. Życie pod jednym dachem z subitem może być przyczyną wielu chorób, powodować upośledzenie układu immunologicznego, przyczyniać się do stanów zapalnych, a także zwiększać ryzyko infekcji i uszkodzeń układu oddechowego.

Jak można rozpoznać obecność subitu pod podłogą w mieszkaniu? Jednym z sygnałów będzie charakterystyczny zapach smoły. W mieszkaniach, w których pod parkietem jest subit można zaobserwować charakterystyczny ciemny pył na deskach. Ostatecznym dowodem jest czarna substancja pod klepkami.

Kiedy przeprowadzić frezowanie subitu?

Usuwanie subitu przeprowadza się za pomocą specjalistycznej frezarki. Dla dobra mieszkańców nie należy zwlekać z usunięciem subitu i czynność tę należy przeprowadzić jak najszybciej i w profesjonalny sposób. Frezowanie subitu w mieszkaniu w bloku przeprowadza się w strojach ochronnych, aby uniknąć przedostania się groźnej substancji do układu oddechowego. Po profesjonalnym usunięciu subitu i jego utylizacji można przejść do dalszych prac remontowych.