Renowacja parkietu – kiedy warto ją przeprowadzić?

Drewniane podłogi przeżywają aktualnie swój wielki renesans. Ponadczasowa elegancja i niezwykły klimat, jaki wprowadzają do wnętrza podłogi pokryte drewnianym parkietem. Bardzo często w starych domach, kamienicach, a nawet w mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym były stosowane parkiety. Osoby będące nabywcami nieruchomości z rynku wtórnego stają często przed trudną decyzją – co zrobić z obecnym na podłogach parkietem? Czy warto remontować parkiet drewniany? Dowiedz się, na jakie elementy zwrócić uwagę, aby podjąć słuszną decyzję.

Kiedy odnawianie parkietu jest dobrą decyzją?

Dobrze wykonany parkiet drewniany może być piękną ozdobą wnętrza nawet przez kilkadziesiąt lat. Wpływ na to ma wiele czynników, a także systematyczna konserwacja drewnianej podłogi. Często jednak w przypadku starych parkietów ich odnowienie jest niemożliwe. Największą przeszkodą w renowacji  parkietów jest zbyt duże niszczenie drewnianych klepek. Jeżeli parkiet został zalany (klepki bardzo często ulegają wtedy deformacji) lub zaatakowany przez pleśń, wówczas nadaje się wyłącznie do wymiany. Czasem zdarza się, że klepki starego parkietu po prostu uległy uszkodzeniom mechanicznym, są wypaczone, wyszczerbione, mocno zarysowane. Wówczas naprawa może być nieopłacalna i lepszym rozwiązaniem będzie montaż nowego parkietu. Zdarza się także, że deszczułki w wyniku regularnego cyklinowania są zbyt cienkie (poniżej 3 mm), w takiej sytuacji także lepiej zdecydować się na wymianę podłogi.

Subit ukryty pod parkietem

Wiele parkietów powstała w okresie lat 80. – 90., które nie były zbyt łatwe dla polskiego budownictwa. Przez brak dobrej jakości materiałów (a często ogólny brak materiałów), stosowano preparaty, które – jak okazało się w późniejszym czasie – nie powinny być stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych. Taką substancją jest subit – lepik używany do montażu parkietu na wylewce. Jeżeli spomiędzy klepek wydostaje się czarny pyłek, konieczny będzie demontaż parkietu. Takie prace powinny być przeprowadzane przez fachowców, w sposób bezpieczny.

Ocenę stanu parkietu, a także jego remont warto powierzyć profesjonalistom. Wykwalifikowani fachowcy określą, czy renowacja podłogi jest możliwa, a także, czy pod klepkami nie kryje się szkodliwy subit.