Czy subit może być szkodliwy nawet po 50 latach?

W Europie w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na masową skalę w budownictwie stosowano lepik asfaltowy zwany subitem. Wykorzystywano go przede wszystkim do przyklejania deszczułek podłogowych i parkietów. Obecnie wiele mieszkań i budynków użyteczności publicznej może być nadal skażona takimi podłogami. Jak wygląda szkodliwość subitu po 50 latach? Czy mamy się czego obawiać?

Subit i jego składniki

Podstawowym składnikiem lepików typu subit są węglowodory aromatyczne i ich pochodne. To właśnie te substancje są w dużej mierze odpowiedzialne za specyficzny zapach szkodliwego kleju, ale nie tylko. Na charakterystyczną woń wpływ mają również aminy, kotynina, fenole oraz kilka pierwiastków promieniotwórczych. W składzie lepiku znajdziemy także wysoce niebezpieczne związki, a wśród nich rakotwórczy benzopiren oraz inne substancje powstałe po rozfrakcjonowaniu smoły.

Szkodliwość lepiku asfaltowego

Według wielu naukowców najbardziej szkodliwym związkiem zawartym w subicie jest benzopiren. Uznaje się go za przyczynę ponad 20 chorób lub grup schorzeń. Przede wszystkim szkodzi płucom, krtani, gardłu, przełykowi, jamie ustnej, pęcherzowi moczowemu i trzustce. W najgorszych przypadkach może powodować nowotwory żołądka, nosa, wargi czy miąższu wątroby. Co więcej, często przyczynia się do rozwoju białaczki. Poza tym w znacznym stopniu wpływa na alergię i wszelkie stany zapalne. Warto wiedzieć, że związek ten znajduje się także w dymie tytoniowym, dlatego też uznaje się go za jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Obecnie subit zawierający wszystkie wymienione wcześniej substancje jest całkowicie wycofany z użytku.

Wpływ subitu na zdrowie po 50 latach

Obecny poziom wiedzy pozwala nam jednoznacznie stwierdzić, iż subit jest produktem wysoce toksycznym i trującym. Ma ogromny wpływ na jakość naszego życia i sprzyja zachorowalności na choroby układu oddechowego. Powinniśmy także zdawać sobie sprawę z faktu, iż subit jest szkodliwy bez względu na to, ile czasu minęło od jego użycia. Zawarte w nim substancje toksyczne uwalniają się do środowiska nieustannie. Możliwe jest, że intensywność emisji maleje, jednak nie powinno to stanowić wymówki do pozbycia się lepiku, kiedy dowiemy się o jego obecności w naszym domu. Tego faktu nie możemy bagatelizować i powinniśmy jak najszybciej skorzystać z takich usług jak usuwanie subitu Warszawa. Dzięki specjalistom od usuwania lepiku możemy raz na zawsze zapomnieć o problemie toksycznego kleju pod parkietem, który ma negatywny wpływ na jakość naszego życia. Bez względu na czas, jaki upłynął od położenia subitu, w dalszym ciągu będzie on substancją niebezpieczną. Jeśli zależy nam na jego profesjonalnym i bezpiecznym usunięciu, powinniśmy zdecydować się na usługi fachowców. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do oferty naszej firmy.