Jak dbać i czyścić drewniany parkiet?

Drewniany parkiet w domu to niezwykle eleganckie, ale i wygodne rozwiązanie. Ważne jest jednak to, by odpowiednio o niego dbać. Tylko dzięki temu będzie długo prezentować się tak samo dobrze i spełniać swoją funkcję. O czym warto pamiętać?

Kiedy potrzebna jest renowacja?

Dużą zaletą podłóg i parkietów drewnianych jest fakt, iż z biegiem lat szlachetnieją. Dzięki temu zyskują nowy i wyjątkowy charakter. Jednak aby wydłużyć ich żywotność, ważne jest także to, by dbać o nie na każdym etapie. Dotyczy to także konserwacji i renowacji. Niekiedy potrzebne jest dodatkowo usuwanie subitu Warszawa, które to wykonuje się przed zamontowaniem nowego parkietu. Pozwala to na pozbycie się warstw trującego kleju z posadzki, ale przygotowuje także do położenia nowych warstw, by podłoga jeszcze lepiej się trzymała. Renowacja może być potrzebna szczególnie w przypadku wysłużonych podłóg, czy w celu usunięcia lepiku.

Jak czyścić parkiet lakierowany?

Bardzo często wybieranym wykończeniem podłogi jest lakier. Nie ma w tym nic dziwnego, jako że lakierowanie pozwala stworzyć na posadzce mocną i twardą osłonę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, podłogi lakierowane są także wysoce odporne na zabrudzenia. Dlatego też nie jest trudno zetrzeć z nich rozlane napoje tak, by nie pozostawiły żadnych śladów. Czyszczenie olejowanego parkietu obejmuje przede wszystkim zamiatanie, odkurzanie i przecieranie wilgotną szmatką. Dobrym rozwiązaniem jest zakup wycieraczki, na których stawiane są buty. Niektórzy nie zdają sobie bowiem sprawy, iż piach z butów może posadzkę mocno rysować. W przypadku dużych zabrudzeń warto sięgać po specjalne produkty do pielęgnacji drewna.

Jak myć parkiet olejowany?

Trwałość posadzki olejowanej jest uzależniona od tego, w jaki sposób się ją użytkuje i pielęgnuje. Należy wiedzieć, że olejowana powierzchnia cechuje się nieco mniejszą trwałością niż powierzchnia lakierowana. Jednak jej zaletą jest fakt, iż wyglądem bardziej przypomina naturalne drewno i nie jest tak śliska. W przypadku miejscowych uszkodzeń nie ma konieczności zdejmowania powłoki z całej podłogi. Wystarczy jedynie zeszlifować dany fragment i nałożyć na niego odpowiednią warstwę oleju. Takie czynności trzeba jednak wykonywać stale. Podłogi olejowane również należy zabezpieczyć przed piaskiem i działaniem wody. Idealnie nadają się do tego maty przy wejściu do mieszkania czy domu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat renowacji podłóg drewnianych i bezpiecznego usuwania subitu, zajrzyj do oferty firmy Floor-Tech!


Warning: Undefined variable $page_meta in /home/server659386/ftp/www/floortech/wp-content/themes/indesign/sidebar.php on line 25