Jak rozpoznać subit i kiedy konieczne jest usuwanie subitu?

Kupując mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, wiele osób jest zachwycona, że udało im się zakupić nieruchomość z eleganckim parkietem na podłodze. Czasem jednak taki parkiet może być źródłem dodatkowych zmartwień, a co gorsza – problemów zdrowotnych! Problem tkwi nie w samym parkiecie, co dokładnie pod nim. Czyli w preparacie, który w minionym stuleciu był powszechnie używany do mocowania drewnianych klepek. Mowa tu o subicie. W naszej Bazie Wiedzy omawialiśmy szkodliwość subitu dla zdrowia. Dziś podpowiemy, jak rozpoznać subit i kiedy należy go usunąć.

Jak rozpoznać subit pod parkietem?

Pierwszą wskazówką i ostrzeżeniem, że możemy mieć do czynienia z subitem, jest przybliżona data wykonania parkietu. Jeżeli mamy do czynienia z wnętrzem urządzanym w latach 80. XX wieku, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że drewniana podłoga została przymocowana za pomocą subitu. Ten lepik był praktycznie jedynym dostępnym preparatem, który można było „zdobyć”, a do tego całkiem solidnie mocował deski parkietu. Niestety po latach okazało się, że subit kategorycznie nie nadaje się do stosowania we wnętrzach, ze względu na rakotwórcze i mutogenne działanie.

Najgorsze w subicie jest to, że może tkwić utajony pod warstwą klepek przez bardzo wiele lat. Tymczasem nieświadomi mieszkańcy wdychają jego szkodliwe, toksyczne opary. Najczęściej subit można poznać po specyficznym zapachu, który ulatnia się szczelinami w parkiecie. Zappach subitu jest bardzo specyficzny i przypomina zapach smoły lub gorącego asfaltu, działa drażniąco na układ oddechowy.

Z biegiem lat subit może się kruszyć się, w efekcie czego spomiędzy klepek parkietu wydobywa się na powierzchnię specyficzny czarny pyłek. Jeżeli wciąż nie jesteście pewni, jakiego kleju użyto w przypadku Waszego parkietu, to warto podważyć jedną klepkę. Jeżeli pod spodem jest czarna substancja – to konieczne jest usuwanie subitu!

Kiedy konieczne jest usuwanie subitu?

Usuwanie subitu należy przeprowadzić, gdy tylko dowiemy się o obecności tej substancji. Należy zauważyć, że usuwanie subitu powinno być przeprowadzone z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie usunięcia subitu profesjonalistom, którzy także zadbają o jego bezpieczną utylizację.